28. 8. 2017
Lis Diavel ve stáji Valencio
Známá stáj Valencio-Holčák už po 32 let vychovává šampiony dostihů. Za skvělými trenérskými výsledky stojí pan František Holčák a jeho syn Radek Holčák. František Holčák je rekordmanem v historii České Republiky v počtu vítězství jemu svěřených koní. Mezi jeho největší úspěchy patří pětinásobné vítězství ve Velké Pardubické a je sedminásobným vítězem Českého derby. V tradici chovu vítězných koní pokračuje i syn Františka Holčáka, Radek, kterému jeho trenérské schopnosti vynesly vítězství Velké Pardubické a je šestinásobným šampionem překážkových koní. Rodina Holčáků se kromě zmiňované činnosti s koňmi věnuje zemědělství v okolí Velkých Karlovic. Jedná se o hospodaření v členitém a hornatém prostředí CHKO Beskydy, není tedy divu, že je farma situována v tzv méně příznivých oblastech (LFA). Výroba krmiva je rozdělena na sklizeň senáže a následné sklizně sena. Dle dlouholetých zkušeností se používá technologie sklizně konzervované i suché píce do kulatých balíků. Tento systém umožnuje efektivní manipulaci s krmivem v zimním období při krmení zvířat na farmě.
Jelikož krmení koní probíhá bez použití krmného vozu a jednotlivé balíky se ručně rozebírají ve stáji, preferoval pan Holčák spíše lis s pevnou lisovací komorou. Balíky jsou řádně utuženy, ale také splňují podmínku, že se dají snadněji manuálně rozebírat až do samotného středu. Další nespornou výhodou lisů s pevnou komorou je jejich velmi nízké těžiště, které pan Holčák ocenil, zvláště na pozemcích kde i traktor je osazen dvojmontážemi. To jen pro dokreslení jak náročné jsou zde přírodní podmínky. Jak říká Radek Holčák „některé pozemky jsou zde jen pro silné nátury“, což s pohledem do krajiny, kde se lisuje, můžeme jen potvrdit.
Ve stáji Valencio zabírá mnoho času trénink a příprava koní na různé závody nejen v ČR a zahraničí, nakupovaná technika musí odpovídat trendům dnešní doby, tedy být spolehlivá, kvalitní a výkonná a samozřejmě musí mít také blízké servisní zázemí. Proto se při výběru lisu Holčákovi zaměřili na značku Mascar.
Od této rodinné firmy, která se specializuje na výrobu lisů, ovíječek a setí plodin byl zakoupen profesionální lis s pevnou komorou Mascar Diavel 630 R. Stroj je navržen tak, aby byla zaručena maximální slisovanost balíku. Rozměry komory jsou o šířce 120 cm a průměru 130 cm.
Sběrač lisu má záběr 2 m, což je dostatečné i pro podmínky, kde je na řádcích velké množství materiálu. Pro snadný pojezd a manévrovatelnost sběrače je lis vybaven natáčecími opěrnými koly , což se projevuje zejména na náročných terénních podmínkách. Sběrač má 4 řady prstů a je velkého průměru, to usnadňuje tok materiálu dále do lisu.
Na vstupu do lisovací komory je robustní rotorový vkladač, také o velkém průměru, který usnadňuje vstup materiálu do lisovací komory, jeho správnou rotaci pro vytvoření jádra balíku a tím následně celého balíku. Komora lisu je tvořená 18 válci, které jsou vyztužené a dimenzované i pro práci v náročných a profesionálních podmínkách.
Samozřejmostí je vybavení lisu vázáním do sítě, které lze provozovat v plně automatickém, poloautomatickém nebo manuálním režimu. Součástí výbavy je také automatické mazání hnacích řetězů a centrální mazání mazacích bodů lisu. Zajímavostí je vybavení lisu v základní výbavě výklopným dnem.
Na ovládacím terminálu M630 lze provést veškeré nastavení stroje a sledovat různé parametry při práci. Na displeji se zobrazuje průběh lisování balíku a obsluha tak má neustále přehled o práci stroje.
U Holčáků jsme se však při výběru lisu přesvědčili o jedné věci, že důležitý je také design značky Mascar. Jak řekl pan Radek Holčák „ bude u nás lis s koníky ve znaku“ ale to už je spíše jen taková veselá poznámka na závěr.
FOTOGALERIE Z PŘEDÁNÍ: